Brüksel'de Topakev Gecesi

Haberler / Kültür Sanat

Brüksel'de Topakev Gecesi

Anadolu Kültürünün Avrupa'da gelecek kuşaklara taşınmasında kültürel faliyetleri ile 2011 yılından bu tarafa Brüksel'de çeşitli kültürel etkinliklerin yanı sıra sosyal etkinlikleri ile de dikkatleri çeken Topakev media asbl Brüksel'de Emirdağlı Halk Ozanı Fakı Edeer, Halk Aşığı Dost Kamil ve yazdığı hiciv şiirleri ile Avrupa'da büyük üne sahip Şair Hakiki Kabakçı'nın katıldığı 'Topakev Sıra Gecesi' düzenledi.
"Topakev Sıra Gecesi'ne" başta Brüksel başkonsolosumuzun değerli eşleri Adem Karaoğlu, Brüksel milletvekilleri Şevket Temiz ve Hasan Koyuncu olmak üzere Turkse Unie Federasyonu başkanı Rıfat Can, İHH Belçika Başkanı Ali Ali Koc, F-amis Brüksel aile danışma merkezi müdürü Tekin Deniz, olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.
SAĞLAM: KÜLTÜRÜMÜZÜ GELECEK KUŞAKLARA AKTARMALIYIZ
Topakev Media Kültür ve Folklor Derneği Başkanı Şükrü Sağlam'ın "'Topakev Sıra Gecesi' ile içerisinde yaşadığımız Belçika toplumuna ve gelecek kuşaklarımıza Türk Kültür,adet ve örflerini tanıtıp, yaşatacak bir akşamda sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz." diyerek konuklarını selamladığı gecede Belçika Türk Dernekleri Birliği (Türkse Unie)başkanı Rıfat Can'da bir selamlama konuşması yaptı.
RIFAT CAN: BU TÜR GECELER ARTARAK SÜRDÜRÜLSÜN
Can, yaptığı konuşmada" Belçika Türk Dernekler Birliği olarak Belçika’da yaşayan Türk toplumunun sosyal, kültürel bir çok meseleleri ile yakinen ilgilenmeye, onlara destek olmaya,milli ve manevi değerlerimiz başta olmak üzere kültürümüzün, dilimizin,yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Belçika’da değerli, yazarlarımız, şaiirlerimiz, halk ozanlarımız, söz üstadlarımız var. Bunların malasef kıymetini bilemiyoruz,belkide bir çoğunu tanımıyoruz bile, onların kendilerini bizler aracılığı ile tanıtmaları gerekiyor,bu gece ile birlikte gelecek günlerde diğer şair ve ozanlarında katılımı ile bu tür gün ve gecelerin devam ettirilmesi gerekiyor.Biz kendilerine her zaman katkı sunmaya devam etmeyi şimdiden taahhüt ediyoruz.” diyerek konukları selamladı.
ADEM KARAOĞLU:BÜYÜK KEYİF ALDIM
Brüksel Başkonsolosunun eşi, aynı zamanda bir eğitimci olan Adem Karaoğlu'da geceye katılımından dolayı memnuniyetini "Öncelikle böyle bir geceye katıldığım için çok mutlu oldum, Bu akşamdan çok keyif aldım, umarım sizlerde ilerleyen saatlerde daha çok keyif alırsınız” sözleri ile dile getirdi.
Emirdağlı Halk Ozanı Fakı Edeer, Halk Aşığı Dost Kamil sazları ve sözleri ile yazdığı hiciv şiirleri ile Avrupa'da büyük üne sahip Şair Hakiki Kabakçı'da davetli misafirlere basılı eserlerinden çeşitli şiirlerinden örnekler sundular.
Topakev Media ve Kültür Folklor Derneğinin düzenlediği 'Sıra Gecesi'ne' katkılarından dolayı Emirdağlı Halk Ozanı Fakı Edeer, Halk Aşığı Dost Kamil,Şair Hakiki Kabakçı'ya Brüksel başkonsolosu eşi Adem Karaoğlu,Türkse Unie başkanı Rıfat Can ve Famis dernek müdürü Tekin Deniz ile birlikte Şükrü Sağlam günün anısına birer plaket armağan ettiler.
Gecenin ilerleyen saatlerinde 'şark köşesi'nde türküler ve şiirler eşliğinde devam eden 'Sıra Gecesi' Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden 'Çiğ Köfte' Fatih Korkmaz usta tarafından hazırlanıp konuklara ayran eşliğinde ikram edildi.
Gecenin süprizi ise Famis dernek müdürü Tekin Deniz tarafından gerçekleştirildi. Deniz, Türk bayrağını öperek Çanakkale Türküsü’nü vatanımız uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimize armağan ederek okudu.
Gece önümüzdeki günlerde daha çok gencin katılımının olacağı bir gece temennisi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile sonlandı.

  • Okunma: 2470

Yorumlar (0)Yorum Yap