Emirdağ Doğal Coğrafyası ve İklimi

Emirdağ / Emirdağ

Emirdağ Doğal Coğrafyası ve İklimi

Doğal coğrafya konuları, coğrafya sistematiği içerisinde birinci ana grubu oluşturmaktadır. Coğrafyanın tanımında da bahsettiğimiz gibi insanla doğal ortam arasında sürekli bir etkileşim vardır. Bu etkileşim içerisinde insan doğal ortamı tanıyıp, görmek ve ondan dolaylı ve doğrudan faydalanma arzusu içerisindedir. Doğal coğrafya konuları içinde yer alan alanın jeolojik yapısı, jeomorfolojik özellikleri, iklimi, hidrografyası, toprak özellikleri, bitki örtüsü …gibi konular hem birbirlerinin oluşumu ve gelişimi hem de coğrafyanın diğer bölümlerini ilgilendiren beşeri ve ekonomik faaliyetler üzerinde oldukça büyük etkiye sahiptir.

İKLİM ÖZELLİKLERİ
İklim özellikleri yönünden Emirdağ ilçesi Orta Anadolu Bölgesinde hüküm süren Karasal iklimi ile Akdeniz geçiş tipi arasında yer almaktadır. Fakat Emirdağ ilçesinin iklim özellikleri daha çok doğusunda hüküm süren karasal iklimin özelliklerini yansıtmaktadır. Karasal iklim; yazların sıcak ve kurak ( Doğu Anadolu Bölgesi hariç) kışların ise soğuk ve kar yağışlı geçtiği bir iklim tipidir. Günlük ve yıllık sıcaklık farkları çok fazladır. Kış aylarında sıcaklık yer yer 00C’nin düşerken, yaz aylarında ortalama sıcaklıklar 250C civarındadır. Karasal iklimde maksimum yağışlar ilkbahar mevsiminde görülmektedir. Yaz aylarında ise yağışın az sıcaklık değerlerinin fazla olmasından ve buharlaşmadan dolayı bu iklim tipinin görüldüğü alanlarda fizyolojik kuraklık yaşanmaktadır.

Emirdağ ilçesi sıcaklık, yağış, rüzgar… gibi iklim verileri incelenirken, Emirdağ meteoroloji istasyonu yanında Afyon, Bolvadin, Eskişehir, Sivrihisar meteoroloji istasyonlarının rasatlarından da yararlanılmıştır.

Emirdağ meteoroloji istasyonu ilçe merkezinin güneybatısında Emirdağ-Konya karayolu üzerinde rasat yapmak açısından oldukça uygun bir alanda yer almaktadır.

  • Okunma: 6729

Yorumlar (0)Yorum Yap