Emirdağ Millet Kütüphanesi Açıldı

Haberler / Kültür Sanat

Emirdağ Millet Kütüphanesi Açıldı

Emirdağ Millet Kütüphanesi düzenlenen açılış programıyla hizmete açıldı. Emirdağ Belediyesi tarafından Aziziye Kültür ve Sanat Merkezi içerisine 800 metrekare alan üzerine kurulan Millet Kütüphanemiz hizmete açıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program protokol konuşmalarıyla devam etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, 58. Kütüphane Haftası kapsamında Emirdağ'a böyle güzel bir Kütüphane açmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, "Başkanımız ilçe başkanı iken Emirdağ'a nasıl bir kütüphane kazandırabiliriz, nereye nasıl yapabiliriz diye kafa yorduk. Başkanımız belediye başkanı olduktan sonra hayalimiz olan bu güzel imkanı ilçeye sağladı." ifade ederek emeklerinden dolayı Belediye Başkanı Serkan Koyuncu'ya teşekkür etti.

Konuşmanın devamında ise "Güçlü medeniyetler zayıf medeniyetlerin üzerinde etki ederek onların kültürel folklarını değiştirerek onları hakimiyeti altına alırlar. Bizim medeniyetimiz bin yılı aşkın birikimi bünyesinde taşıyor. Ve bizim bu birikimi gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor.
İşte bu birikimin gelecek nesillere aktarmada kütüphaneler birer araçtır. Bizler kütüphaneleri sadece kitapların olduğu bir yer olma özelliğinden çıkararak yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde güçlerimizi birleştirerek çalışmalar yürütüyoruz. Bu çerçevede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. "dedi.

Kütüphane projemiz, çok önem verdiğimiz ve özenle çalışmalarını yürüttüğümüz bir proje diyen Belediye Başkanı Serkan Koyuncu “İlçemizin önemli eksiklerinden biriydi. Göreve geldiğimizde ve öncesinde kütüphane isimli bir yer vardı fakat sadece ismi vardı. İçerisinde bir kaç kitap,çalışma alanı olmayan haftada birkaç öğrencinin uğradığı bir yerdi. Çok şükür ilimizde bu konuda öncü olmak bizlere mutluluk veriyor. Bu kütüphanenin bir özelliğide Emirdağ Belediyesi ile valilik, kaymakamlık , İl Kültür Müdürlüğümüzün birlikte işleteceği bir yer olması. Diğer kütüphaneler gibi beş buçukta kapanmayacak. Hafsonu dahil 8.30 - 23.00 arasında açık olan kütüphanemizde belediye personellerimiz hizmet verecek. Hizmetin asıl kaynağı ihtiyaç duyulan yere hizmet vermektir. Bizlerde Sayın Valimiz öncülüğünde ihtiyacı olan yerlere hizmet vermeye devam ediyoruz." diyerek Emirdağ Millet Kütüphanesinin hayırlı olmasını diledi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye çıkan Kaymakam Osman Bilici, "tarihiyle, folkloruyla, türküleriyle muhteşem bir kültür ilçesi olan Emirdağ'da kültür merkezinin olmaması büyük bir eksiklikti. İnşallah hizmete giren Millet Kütüphanesiyle bu eksiklik giderilmiş olacak. Gençlerimizin aydınlanacağı güzel vakit geçirecekleri kütüphanemiz ilçemize hayırlı olsun."dedi

Vali Gökmen Çiçek, konuşmasında Emirdağ Kaymakamlığı ile Belediye Başkanlığının birlik olarak çok güzel işlere imza attığının altını çizerek, "Emirdağ artık yalnızca gurbetin başkenti değil ilmin,kültürün,eğitiminde Başkenti. Bu konuda emek veren herkese özellikle Kaymakamımız Osman Bilici ve Belediye Başkanımız Serkan Koyuncu'ya çok teşekkür ediyorum. Kütüphanemizin gecede hizmet verecek olması bizleri ayrıca mutlu etti. Pırıl pırıl gençlerimizin buralarda vakit geçirip kendilerini geliştirmeleri ülkemizin geleceği açısından önem arz etmektedir. Bu güzel imkanı Emirdağ'a sunan herkese eteklerinden dolayı teşekkür ediyorum." diyerek kütüphanenin hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Millet Kütüphanesi incelendi. Kütüphanedeki öğrencilerle bir araya gelen protokol üyelerimiz onlarla sohbet ederek isteklerini dinledi.
Çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.

Millet Kütüphanesinin açılışında Vali Gökmen Çiçek, Kaymakamı Osman Bilici, Kaymakam Refiki Funda Hamza, Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, Gömü Belediye Başkanı Hakkı Tekin,İlçe protokolü üyeleri, kurum amirlerileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışın ardından Kadın Kültürevi'ni ziyaret eden Vali Gökmen Çiçek ve protokol üyeleri burada eğitim alan kadınlarla sohbet ettiler.

Daha sonra Emirdağ Belediyesini ziyaret eden Vali Gökmen Çiçek çalışmaları hakkında Belediye Başkanı Serkan Koyuncu'yla istişarelerde bulundu. Ardından kılınan cuma namazıyla Vali ilçemizden ayrıldı.

  • Güncelleme: 01.04.2022 13:52
  • Okunma: 998

Yorumlar (0)Yorum Yap