Emirdağlı Çalışkan Spor Kulüplerini Uyardı

Haberler / Spor

Emirdağlı Çalışkan Spor Kulüplerini Uyardı

FIFA futbolcu menajeri olan ve geçmiş yıllarda Eskişehirspor’a yakınlığı ile tanınan Ceylan Çalışkan katıldığı Televizyon programında çok önemli cümleler kullandı.

A Spor ekranlarında yayınlanan Transfer Raporu programında yorumculuk yapan Emirdağlı isim program şu ifadeleri kullandı;

“Türk futbolunda problem belli. Kulüpleri yöneten yöneticiler genelde futbolla alakası olmayan, hasbelkader bir şekilde yönetici olmuş amatör insanlar. Yurtdışına baktığımızda yabancı diller bilen, futboldan gelmiş, kariyerli kişiler futbol kulüplerini yönetiyor. Türkiye’ye dönüp bir bakıyoruz. Mesleği fotoğrafçılık olan, otopark işletmecisi olan birisi bir şekilde o kulübün başkanı olmuş. Futbolla gram alakası olmayan bu insanların Türk futboluna ne kadar katkısı olabilir ki. Türk futbolunda acilen radikal kararların alınması gerekiyor. Bir kere başkan ve yöneticilerin kendi dönemlerinden mutlaka sorumlu olmaları lazım. 8 yıldır kanun teklifi mecliste bekliyor. Bir türlü çıkmadı. Son 10 yılda bütün kulüplerde yapılan transferlerin ve yapılan harcamaların incelenmesi gerekiyor. Çünkü yöneticiler yapılan harcamalarda ne yazık ki dikkatli davranmıyor. 3 verilecek oyuncuya 6 veriyor. Fotoğrafı çektiriyor. İnsanların gözünü boyuyor. Kulübü batırınca da çekip gidiyor. Bunların hesabının bir şekilde sorulması gerekiyor.

Mesela Eskişehirspor kulübü bir yılda bir futbolcuya nasıl 1 buçuk milyon Euro parayı maaş olarak nasıl verir. Eskişehirspor'un zamanında futbolculara verdiği paraları aklım almıyor! Mevcut sistemde olan kulüplere oluyor. İnanın Türk futbolunda son 10 yıl incelensin neler çıkacak neler. Türk futbolunda artık sistem tıkanmış durumda. Kulüplerimizin acilen holding sistemiyle yönetilmesi gerekiyor. Bu işler öyle limit koyup beklemekle olmaz. Bu konulan kuralları uygulamak gerekiyor.

Federasyonu da kulüpler seçiyor. Bu da yanlış. İster istemez federasyon üzerinde bir baskı oluşuyor. Federasyonumuz yapması gerekenleri zamanında yapsaydı, kulüplerimiz bugün çok daha rahat olurlardı. Bizde yapılan hatalar hep tolere edildi. Kulüpleri batıran insanlar çıkıp hakemdi, VAR sistemi diyerek gündemi farklı yerlere çekiyorlar. Sistem böyle devam ettiği sürece hiçbir şey olumluya dönmez."

  • Okunma: 1683

Yorumlar (1)Yorum Yap

  • Arif karaca

    Ceylan abi gel şu eskişehir spora başkan ol çıkar düştüğü bataktan stat var sonmodel taraftar var sonuna kadar dolu tam dediğin gibi futboldan anlamyan insanlar başkan sonunda hep hüsran çalışkan başkan ceylan çalışkan haydi eskişehir durma şahlannn