Eskişehir'de Emirdağlı Esnaf Yılın Ahisi Oldu

Haberler / Kültür Sanat

Eskişehir'de Emirdağlı Esnaf Yılın Ahisi Oldu

Eskişehir’de esnaflık yapan Emirdağlı Burhanettin Çil, Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından düzenlenen ‘’Ahilik Haftası’’ etkinliğinde Kuyumcular Odası Emirdağlı – Burhanettin Çil’i Eskişehir’de ‘’Yılın Ahisi’’ seçti. Düzenlenen etkinliğe; Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Eskişehirli ve Emirdağlı esnaflar katıldı.

Ahilik, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan ‘’Ahilik’’ iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir. Kurucusu Ahi Evran tarafından kurulan ‘’Ahilik’’ teşkilatının kendine mahsus kural ve kurulları vardır.

Bu kapsamda, Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği tarafından düzenlenen ‘’Ahilik Haftası’’ etkinliğinde Kuyumcular Odası Emirdağlı Burhanettin Çil’i ‘’Yılın Ahisi’’ seçti. Emirdağ toplumu tarafından sevilip sayılan Emirdağlı şair ve yazar Burhanettin Çil’in ‘’Yılın Ahisi’’ seçilmesi Emirdağlılar tarafından memnuniyetle karşılandı. Eskişehir Şoförler ve Otomobilciler Odası toplantı salonunda düzenlenen törende ‘’Ahi Kaftanı’’ ve ‘’Ahi Kavuğunu’’ giyen Emirdağlı Burhanettin Çil ; ‘’ Beni ‘’Yılın Ahiliğine’’ layık gören meslektaşlarıma teşekkür ederim. ‘’Ahilik’’, hizmet verdiğimiz kişileri kardeşimiz gibi görüp kollamaktır. ‘’Ahiliğin’’ temel prensiplerine bütün insanlarımız ihtiyacı bulunmaktadır. Bu prensipleri hayata geçirmek toplumumuza huzur ve güven getirecektir. Tarihten getirdiğimiz bu güzellik barış ve kardeşliğimizi daha da pekiştirecektir. Türk kültürünün temellerinden olan ‘’Ahiliği’’ kuran, teşkilatlandıran meslek büyüklerimize ve bunu yaşatmak için gayret sarf eden yöneticilerimize teşekkür ederim’’ diye ifade etti.

  • Okunma: 2657

Yorumlar (0)Yorum Yap