Gurbetçi Aileye Devremülk Dolandırıcılığı

Haberler / Güncel

Gurbetçi Aileye Devremülk Dolandırıcılığı

Yalova’daki kullanamadıkları devre mülkü satmak isteyen Emirdağlı gurbetçi çift, iddiaya göre satış işlemlerini yürütmeleri karşılığında toplam 120 bin TL ve 4 bin Euro verdikleri kişiler tarafından dolandırıldı.

Belçika’da yaşayan Emirdağlı Dudu ve Ethem Sezer çifti, tatil için Türkiye’ye geldiklerinde kullanmak için şirket aracılığıyla Yalova’dan bir devre mülk satın aldı. Şirketle iletişim kuramadığı için kullanamadığı devre mülkü satmak isteyen çifti İstanbul’dan bir şirket aradı. İddiaya göre kendisini şirketin satış müdürü olarak tanıtan şahıs, çifte “Arapların vatandaşlık alabilmek için bu devre mülklere rağbet gösterdiğini” ve 120 bin TL karşılığında karlı müşteri bulabileceklerini söyledi. Teklifi kabul eden çifte noter ve tapu memuru olarak tanıtılan kişiler karşısında satış evrakı olarak sunulan belgeler imzalatıldı. İmzalanan belgeler neticesinde gurbetçi çifte bir devre mülk daha satıldığı anlaşıldı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Satıştan bir süre sonra söz konusu firmanın eski çalışanı olarak kendini tanıtan ve firmanın dolandırıcı olduğunu anlatan Cengiz G, iletişime geçtiği çifte verdikleri parayı icra yoluyla alabileceklerini söyledi. Çifti Ankara’ya davet eden Cengiz G, iddiaya göre 2 bin 500 Euro karşılığında birlikte çalıştığı bir avukatın temsil etmesi için vekalet çıkarttırdı. Paralarından olan ve devre mülkü elinde kalan çift avukatları aracılığıyla, şirket ile Cengiz G. ve avukat B.D. hakkında, “özel belgede sahtecilik, örgüt kurma ve dolandırıcılık” suçlamasıyla Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulundu.

“ZARARIMIZ 5 MİLYON LİRAYI GEÇMİŞTİR”

Yaşadıkları mağduriyeti ES TV’ye anlatan Dudu ve Ethem Sezer çifti, “Yurt dışından tatile geldiğimizde kullandığımız devre mülkümüzü satmak istedik. İstanbul’dan bir şirket bana ulaştı ve devre mülkü bizim için en kısa sürede satabileceklerini söylediler. Parayı verdik bir süre bekledik ama bir haber çıkmadı. Daha sonra Ankara’dan Cengiz adında biri aradı ve hukuk danışmanlık şirketinde çalıştığını, kendilerinin bize yardımcı olabileceğini, diğer şirkete güvenmememiz gerektiğini söyledi. Sonrasında ise tapuyla birlikte Ankara’ya çağırdı. Paramızı kurtarabileceğini söyledi. Tapuları götürdüm, elimden tapuları da aldı. Sonuçta elimizde bir şey kalmadı. Toplamda ettiğimiz zarar 5 milyon lirayı geçmiştir. Her görüşmemizde çeşitli bahanelerle para istiyorlardı. Artık süreci avukata teslim ettik. Sonucu bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“İZİN VERMEYECEĞİZ”

Müvekkillerinin milliyetçilik duygularının da sömürüldüğünü kaydeden gurbetçi çiftin avukatı Aslıcan Özgür İleli, “Müvekkillerimiz Ethem bey ve Dudu hanım devre mülk mağduriyetleriyle ilgili büromuza başvurdu. Buna ilişkin ilgili işlemleri yürütüyoruz. Devre mülk mağduriyetleri zaman zaman medyaya da yansıyan önemli bir konu. Mağduriyet yaşayan müvekkillerimiz yurt dışında yaşamakta. Tabi gurbetçi olmalarının etkisiyle milliyetçilik duyguları da sömürülerek böyle bir olayın içerisine sürükleniyorlar. Ellerindeki devre mülkü satma düşünceleri var. Daha sonrasında yurt dışındalarken İstanbul’dan telefonla ulaşıyorlar ve gayrimenkul firması olduklarını, bu devre mülklerinin Araplara satılabileceğini ve bunun satışını yapacaklarını söylüyorlar. İstanbul’da firmayla görüştüklerinde 120 bin TL ödeme yapıyorlar ve ödeme karşılığında daha karlı olacakları şeklinde beyan alıyorlar. Daha sonra ‘noter geldi, tapudan memurlar eşliğinde bu işlem yapılacak’ diyorlar ama böyle bir şey olmuyor. Müvekkilimize usulsüz şekilde bir tane daha devre mülk satıyorlar. Sonrasında Ankara’dan bir firma ulaşıyor ve bu 2 devre mülkün de satılacağını, icra yoluyla onlara verdikleri paranın alınacağını, avukatlarla çalıştıklarını söylüyorlar. Akabinde bu firma tarafından da büyük bir mağduriyet yaşatılarak 4 bin Euro civarında para kaptırıyorlar. Gelinen aşamada şahıslarla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Sözleşmeye yönelik hukuk davamız da devam ediyor. Şu an için işimizi yargıya bıraktık. Gurbetçi vatandaşlarımızın milliyetçi duygularının sömürülmesine de izin vermeyeceğiz” dedi. ~Eskişehir Sonhaber

  • Güncelleme: 13.07.2023 10:05
  • Okunma: 3894

Yorumlar (0)Yorum Yap