Kasım Ayı Portresi: Selami Tütüncüoğlu

Ayın Portresi / Ayın Portresi

Kasım Ayı Portresi: Selami Tütüncüoğlu

1964 yılında Emirdağ/Afyon’da doğan ve orta öğrenimini Afyon Lisesinde parasız yatılı öğrenci olarak tamamlayan, 1984 yılında Kara Harp Okulu Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden muhabere subayı olarak mezun olan Selami TÜTÜNCÜOĞLU, 1994 yılında 2. sırada kazandığı Kara Harp Akademisi eğitimine kadar Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli muhabere birliklerinde takım ve bölük komutanlığı yapmıştır. 1996 yılında kurmay yüzbaşı olarak Kara Harp Akademisinden derece ile mezuniyetini müteakip, Tugay ve Ordu Karargahlarında Harekat Plan Subaylığı, Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü görevleri sonrası 2000 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezun olmuştur. Söke/Aydın'da Piyade Tabur Komutanlığı görevi sonrası, NATO’nun en üst düzey eğitim kurumu olan NATO Savunma Kolejinde (Roma/İtalya) "Uluslararası Güvenlik” alanından 2003 yılında mezun olan Tütüncüoğlu, daha sonra 5 yılı yurtdışında geçen ve kesintisiz 9 yıl devam edecek olan NATO Kh.larında çalışma dönemine başlamış, sırasıyla İzmir NATO Müşterek Kh., Kabil/Afganistan Çok Uluslu Tugay Kh., Brüksel NATO Askeri Kh. ve İstanbul NATO Kolordusunda; Kara Plan Subaylığı, Harekat Kısım Amirliği, İstihbarat Şube Md.lüğü, Lojistik Daire Bşk.lığı ve Çok Uluslu Tugay Komutan Yardımcılığı görevlerini sürdürmüş, bu dönem zarfında NATO Okul ve Eğitim Kurumlarında hem sertifikalı kursları başarıyla bitirmiş, hemde bu kurslarda misafir öğretmenlik yapmıştır.

3 yıllık Brüksel’deki görevi esnasında müşterek harekat planlaması, terörizm, harekat doktrini, enerji güvenliği, barışı koruma harekatları ve NATO-Rusya ilişkileri gibi konularda bir çok uluslararası çalışma grubuna başkanlık yada üyelik görevlerini yaparak katkıda bulunmuş, NATO Karargahına ziyarete gelen üst düzey VIP personeline NATO harekatları konusunda konferanslar sunmuş, ülke Genelkurmay Başkanları, Savunma veya Dışişleri Bakanları, Cumhurbaşkanları toplantılarında hazır bulunmuş ve bazı sunumlar gerçekleştirmiştir.

Ayrıca Belçika'nın en büyük Devlet Üniversitesi olan Brüksel Özgürlük Üniversitesinde (University Liberty Bruxelles) “Uluslararası Siyaset” konusunda 2 yıllık yüksek lisans eğitimini de başarıyla tamamlayan Tütüncüoğlu, dönüşünde Genelkurmay Karargahında Albay rütbesinde Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik İşleri Şube Md.lüğü ile Milli Savunma Bakanlığında Genel Plan ve Prensipler Dairesi Plan ve İstihbarat Şube Md.lüğü görevlerini ifa etmiş, dönemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile uluslararası müzakerelerde bulunarak yakın çalışmıştır. YÖK’e bağlı lisansüstü eğitim (Doktora ve yüksek lisans) veren Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Enstitüsünde (SAREN) Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Bşk.lığına 2010 yılında atanmadan once İstanbul’daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusunda mahiyetinde 50 yabancı subayın bulunduğu İdari Yarbaşkanlığı görevini sürdürmüştür.

SAREN’deki görevi esnasında lisansüstü eğitim/öğretim planlamasının yanında Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans öğrencilerine “Çağdaş Güvenlik Mimarisi” konusunda ders vermiş, tez danışmanlığı ve yönetimi konularını ifa etmiş, İklim Değişiklikleri, Enerji Güvenliği, Uluslararası Güvenlik gibi çeşitli Seminer ve Sempozyumların yönetimini üstlenmiştir. Uzmanlık alanı olan “NATO”, “Uluslararası Güvenlik”, “AB-Türkiye İlişkileri”, “Küreselleşme”, “Sömürgecilik”, “Yolsuzluk ve Yolsuzlukla Mücadele” “Enerji Güvenliği”, “Savunma Sanayi” ve “Atatürkçülük” konularında bilimsel çalışmaları bulunan Tütüncüoğlu bu konularda birçok bilimsel toplantıda bildiriler de sunmuştur.

İkisi yurtdışında olmak üzere toplam 4 master programını başarıyla bitiren, yurtiçindeki çalışmalarından toplam 54, uluslararası çalışmalarından da toplam 29 ödül belgesi ile takdir edilen Kurmay Albay Tütüncüoğlu, 31 yıllık askerlik yaşamının büyük bölümünde üst düzey yöneticilik yapmış, Ağustos 2011’de kendi isteğiyle emekli olmuştur.

Emekliliği sonrası İstanbul Altın Rafinerisi Grup Şirketleri Genel Direktörü görevini üstlenmiş, 2 yıl gibi kısa bir sürede şirketin istihdamını ve cirosunu üçe katlamış, kurumsal bir şirket olmasını temin etmiştir.

2013 Yılında yapılan Kuyumcukent Seçimlerinde aday olarak giren Tütüncüoğlu 27 Mart 2013'de Kuyumcukent İşletme A.Ş. Yönetimine seçilmiş, Yönetim Kurulunca da Başkan Vekilliği ve Genel Müdür olarak görevlendirilmiştir. Seçildiği günden bu güne şirketin CEO'su olarak görev yapan Tütüncüoğlu, 10 senedir sürekli zarar eden şirketin tüm açıklarını kapatarak kısa sürede kar eden bir şirket haline dönüştürmüş, Kuyumcukenti ise hak ettiği yere taşımıştır. Tütüncüoğlu evli ve 2 erkek çocuk babasıdır, iyi derecede ingilizce, orta seviyede Fransızca bilmektedir.

EĞİTİM/ÖĞRETİM DÖKÜMÜ:
- Lisans: Kara Harp Okulu, Elektrik-Elektronik Müh. Bölümü (1980-1984): Derecesi: 949/134
- İhtisas: Muhabere Okulu Subay Temel Eğitimi (1984-1985): Derecesi: 73/18
-Yüksek Lisans: 1-Kara Harp Akademisi, Askeri Bilimler, (1994-1996), Tez Konusu: Lojistik Sistem Planlaması, Derecesi: 72/7
2-Silahlı Kuvvetler Akademisi, Müşterek Askeri Bilimler, (2000), Tez Konusu: Personel Yönetim Sistemi, Derecesi 128/5
3-NATO Defence College, International Security Senior Officers Module, Roma/İtalya, (2003), Tez Konusu: EU, with or without Turkey, Derecesi: 202/12
4-Universite Libre de Bruxelles, Post Graduate Programme in International Politics, (2006-2008), Tez Konusu: European Security Sector, while Turkey accessing to EU, (2006-2008), Derecesi: 87/5

- Yurtiçi Kurslar: NBC Savunma, Bölük K.lığı, İngilizce Tazeleme, Özel Harp, Piyade, Top. ve Füze, Kara Hvcl., Zh. Brl., Jandarma, Sıhhhiye, Personel, Ulaştırma, Ordudonatım Özel Tekamül, İngilizce Tekamül

- Yurtdışı Kurslar: NATO Peace Support Operations, Staff Officer Orientation, Senior Officer Policy, Building Integrity in Defence Establisments Training Module

Fotoğraflar

 • Okunma: 7648

Yorumlar (7)Yorum Yap

 • Ersin KIVRAK

  Yoğun çalışma ve başarılarla dolu bir geçmiş.
  Başarılarınızın devamını dilerim.

 • cemal

  iyi massallah

 • Alaattin DUYAR

  Değerli kardeşim tebrik ediyorum. Bundan sonraki yaşamında sağlık ve mutluluk dolu günler dilerim.Başarılarından dolayı gurur duydum.

 • Selami Tütüncüoğlu

  Değerli Ömer Bey, Öner Hocam, Kemal Arkadaşım,
  Nezaketiniz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim İstanbula yolunuz düştüğünde mutlaka bekliyorum
  Selam ve saygılarımla,
  Selami Tütüncüoğlu

 • Ömer ŞEN

  Selami Bey ile Brüksel'de görevli olduğu dönemde bir hemşerimiz olarak birkaç defa görüştüm.Liyakatı,efendiliği ve nezaketi ile herkesin taktir ettiği değerli hemşerimize üstlendiği yeni görevinde başarılar dilerim.Saygı ve selâmlarımla.

 • Öner Çetin

  Selami Tütüncüoğlu'nu Afyon Lisesi'nden biliyorum. O bizden bir alt sınıftaydı. Önemli sayıda Emirdağ'lı hemşerilerimiz vardı. Lise'den sonra elbette herkes bir yerlere hayatın akışı gereği gitti. Sonradan Kuyumcukent'te görev alınca sosyal medya kanalıyla iletişim kurduk. Hemşerimiz olarak oldukça başarılı birisidir. Kendisine sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dilerim.

 • Kemal Emeksiz

  Arkadaşıma bundan sonraki yaşamında sağlık ve mutluluk dolu günler dilerim.Kendisiyle her zaman gurur duymuşumdur.Aydın-Söke'de iken ailecek te görüşürdük.SEVGİLERİMLE...