Sevgi Ozanı CD'si Tanıtıldı

Haberler / Kültür Sanat

Sevgi Ozanı CD'si Tanıtıldı

Kültürel ve sanatsal etkinliklere büyük önem veren Afyonkarahisar Belediyesi, Emirdağlı Aşık Yoksul Derviş Şemsettin Kubat’ın ‘Sevgi Ozanı’ adlı CD çalışmasını Afyonkarahisarlılarla buluşturdu. Afyonkarahisar Belediyesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı şbirliğiyle hazırlanan CD çalışması tanıtım konseri büyük beğeni topladı. Konser öncesi Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın ev sahipliğinde bir akşam yemeği düzenlendi. Vali Hakan Yusuf Güner’inde katıldığı yemeğin ardından konuklar Eski Halk Eğitim Merkezi’ne (RAM) geçti.

ŞEHİTLERİMİZ UNUTULMADI
Tanıtım gecesinde Yoksul Derviş Şemsettin Kubat’ın eserleri, adeta gönüllere su serpti. Programda birer konuşma yapan protokol, ülkemizde yaşanan acı olaylardan duydukları üzüntüye vurgu yaptı. CD tanıtımının ardından ise Yoksul Derviş Hafız Şemsettin Kubat tarafından ‘Aşrı Şerif’ okunarak şehitlerimizin ruhuna dualar edildi.

“CD’Yİ OLUŞTURMAK BÜYÜK MUTLULUK
Programın açılış konuşmasını AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Uğur Türkmen yaptı. Yoksul Derviş Şemsettin Kubat’ın eserlerini CD’de toplamaktan duydukları mutluluğu dile getiren AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Uğur Türkmen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a desteklerinden dolayı şükranlarını sundu. Ülkemizde yaşanan elim olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek konuşmasına başlayan AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Uğur Türkmen “ Şehitlerimize rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Ancak ne mutlu ki, bu üzüntülü dönemde bizlere güzellikleri, sevgiyi, dostluğu, arkadaşlığı, vatan millet sevgisini, hayata dair, insana dair ne kadar güzellikler varsa Allah’ımızı, kitabımız Kur’an-ı Kerim’i, Peygamber Efendimizi hatırlatan insanlar var. Bunlardan bir tanesi de Yoksul Derviş Amcamız. Yoksul Derviş Amcamızın CD’sini yapmak bizim için büyük bir mutluluk. CD’de dinleyeceğiniz her bir kelime bugün gönüllere su serpecektir. Allah kendisine uzun ömürler versin” dedi.

BAŞKANIMIZ BİZE HEP DESTEK OLUYOR
Kültürün en çok ihtiyacı olduğu paydaşlardan bir tanesinin de devlet olduğuna dikkat çeken AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Uğur Türkmen ”Biz üniversite olarak çok mutluyuz, çünkü bizi her zaman destekleyen bir Rektörümüz var. Ayrıca Belediye Başkanımız da her ne yaparsak yapalım bizlere büyük destek oluyor. Saz sanatçıları ve değerli icra heyeti projeye çok gönülden yaklaştılar. Yoksul derviş ismini söylediğimiz zaman hepsinin gönüllerinde bir tebessüm oluştu. CD’nin hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ederim” diye konuştu.

“MÜZİK MÜZESİNİ KAMUOYUNA MÂL ETTİK”
Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin kültürel noktadaki çalışmalarından söz eden AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ise üniversitenin bir taraftan kendi iç dinamitlerini belli bir düzeye getirmek çalıştığını diğer taraftan da sivil toplum örgütleri, kamu kuruluşları, derneklerle sanat, edebiyat, güzel sanatlar ve musiki gibi belli çalışmalara program dahilinde hız verdiğini ifade etti. Üniversitenin musiki alanında da belli güzel bir düzeye geldiğini söyleyen Rektör Solak, üniversite bünyesinde kurdukları müzik müzesini de kamuoyuna mal ettiklerini kaydettiAfyonkarahisar’da sanatsal etkinlik yapmak isteyenlere de seslenen AKÜ Rektörü Mustafa Solak; “Bizle kim çalışmak istiyorsa, bir hazırlığı varsa üniversite yönetimi olarak elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü Afyon Kocatepe Üniversitesi, bu şehrin üniversitesi, bu ülkenin üniversitesi” diye konuştu.

“BAŞKANIMIZ BİR DEDİĞİMİZİ İKİ ETMİYOR”

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın üniversitenin gelişimine yönelik katkılarından övgüyle söz eden AKÜ Rektörü Mustafa Solak; “CD tanıtımı vesilesiyle güzel ortamlar hazırlayan Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’a gerçekten şükranlarımı sunuyorum. Şu anda üniversitemiz şehir merkezinde üç adet kampüse sahip. Bunlardan bir tanesi de özellikle İzmir Yolunda bulunan sağlık kampüsümüz. Eczanelerin arasına serpiştirilmiş AKÜ Medikal, Lezzet Durağı ve Mavi Optik dediğimiz tesislerin sahibi Sayın Belediye Başkanımız. Başkanımız bir dediğimizi iki etmeden üniversitemize destek verdi, vakfımıza güç verdi. Vakfımızda bizde fakir öğrencilerimize, fakir hastalarımıza katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla üniversitemiz, Valiliğimizle, özellikle Belediyemiz, Ticaret Odamızla gerçekten güzel çalışmalar yapıyor.” diye konuştu.

BAŞKAN’DAN ANLAMLI AÇILIŞ KONUŞMASI

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise Emirdağlı Aşık Yoksul Derviş Şemsettin Kubat’ın kardeşlik, dostluk bağından hazırladığı ’Gül Yüzlüm’ isimli türkünün mısralarıyla konuşmasına başladı.
Bir nasihatim var, gül yüzlüm sana,
Sevgi, saygı göster sarıl insana,
Her varlıktan kutsal doğdu cihana,
Sevgi, saygı göster sarıl insana,
Melekten, huriden, her şeyden üstün,
Sakın ha insanlara olmasın kastın,
Halka hizmet et, hak olsun dostun
Sevgi, saygı göster sarıl insana…..

“PROJEYİ SEVE SEVE KABUL ETTİK”

Tüm yaşamı boyunca ve şiirlerinde insana, yaratana, vatana, bayrağa sevgiyi en güzel şekilde anlatan Sevgi Ozanı Yoksul Derviş Şemsettin Kubat’ın CD tanıtım töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasını sürdüren Başkan Burhanettin Çoban; “Her şehrin güzellikleri var. Bu güzellikler sadece şehrin coğrafyasıyla değil, çok önemli insanları, şairleri, hattatları bestekarları ve ressamlar ile de anılmaktadır. Bunlar mademki var. Bunlara sahip çıkmak ve uluslararası boyutta tanıtmakta bizlerin görevi. Üniversitemizin Konservatuvar Müdürü Uğur Türkmen Bey, geçen yıl gelerek bizlere bu projeden bahsetti. Bizde zaten Yoksul Amcamızın şiirlerini bilen, defalarca dinleyen ve birkaç şiirini ezberleyen birisi olarak seve seve projeyi kabul ettik” dedi.

“BASİTÇE HAZIRLANMIŞ BİR ESER DEĞİL”

CD’nin basitçe hazırlanmış, sıradan tasarlanmış bir CD olmadığını aktaran Başkan Burhanettin Çoban, “Konservatuvarı başta müdürü olmak üzere tüm hocalarımız olanca titizlikleri ile defalarca stüdyo da ciddi mesai sarf ederek bu CD’yi hazırladılar. Ülkemizin çok değerli sanatçılarından randevular aldılar. Onlara bulundukları şehirlerde stüdyo ortamları kiralayarak bu eserleri okumalarını sağlandılar. Başta AKÜ Konservatuvarımızın Müdürü olmak üzere bu CD’ye kim emek vermişse kendilerini alkışlıyorum” dedi.

“BU TOPRAKLARDA KİMSE HAİN EMELLERİNİ GERÇEKLEŞTİREMEYECEK”

Ülkemizin bugün, her günden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu kaydeden Başkan Burhanettin Çoban; “Bu toplum bizim, bu bayrak bizim diyen herkes bizim öz kardeşimizdir. Rengi, dini, dili, ırkı, mezhebi inancı yada inançsızlığı ne olursa olsun yeter ki bu toprakları, bu vatanı, bu bayrağı sevsin bizim yerimizdeki itibarı büyüktür. Bu topraklar, bu kültür ve birlik beraberlikle ayakta kaldı. İnşallah Yoksul Amcamızın da şiirlerinde bahsettiği gibi bu inançla bu topraklarda kimse hain emellerini gerçekleştiremeyecek. Vatan sevgisini, Allah sevgisini, bayrak sevgisini ve en önemlisi insan sevgisini yaşatan Sevgi Ozanı Yoksul Amcamızı kutluyorum. Allah ona uzun ömür versin” diye konuştu.

ESERLER BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Yapılan konuşmaların ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Emirdağlı Aşık Yoksul Derviş Şemsettin Kubat’ın ‘Sevgi Ozanı’ isimli CD çalışması içerisinde yer alan eserlerin seslendirilmesi ile program sona erdi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın ev sahipliğinde düzenlenen programa Vali Yardımcısı Ali Osman İşşen, Emirdağ Kaymakamı Akın Ağca, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, AK Parti İlçe Başkanı Bülent Eser, Belediye Başkan Yardımcıları Ayfer Örten, Ziya Arı, Sabri Demirkapu, Özel Kalem Müdürü Mehmet Savaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Emel Sarlık, AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Uğur Türkmen, Yüntaş Genel Müdürü Mehmet Sarlık, işadamları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda sanatsever katıldı.

  • Okunma: 2522

Yorumlar (0)Yorum Yap