Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Emirdağlı Şen Oldu

Haberler / Güncel

Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Emirdağlı Şen Oldu

Türkiye’nin Mısır Büyükelçisi Salih Mutlu Şen hayatı ve biyografisi gündemin araştırılan konularından birisi oldu. Türkiye-Mısır ilişkilerinde 13 yıl sonra yeni dönem başladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Kahire Büyükelçisi olarak Salih Mutlu Şen’in atandığını duyurdu. Peki, Salih Mutlu Şen kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte hayatı hakkında merak edilen bilgiler…

Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik ilişkilerin yürütülmesi için yeni bir adım atıldı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Kahire Büyükelçisi olarak Salih Mutlu Şen atandı. Yapılan açıklamada “İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin seviyesinin yükseltilmesi, iki ülke Cumhurbaşkanlarının aldığı karar uyarınca uygulamaya konulmuştur." denildi. İşte Kahire Büyükelçisi Salih Mutlu Şen hayatı ve biyografisi!
13 YIL SONRA YENİ DÖNEM
Türkiye-Mısır ilişkilerinde 13 yıl sonra yeni dönem... Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Kahire Büyükelçisi olarak Büyükelçi Salih Mutlu Şen’i, Mısır ise Ankara Büyükelçisi olarak Amr Elhamamy’i aday göstermişlerdir. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin seviyesinin yükseltilmesi, iki ülke Cumhurbaşkanlarının aldığı karar uyarınca uygulamaya konulmuştur." denildi.

Türkiye’nin Mısır/Kahire Büyükelçisi Salih Mutlu Şen 1964 yılında Emirdağ’da dünyaya geldi. İlköğretimini Emirdağ da tamamlayan Salih Mutlu Şen daha sonra Eskişehir Anadolu Lisesini kazanarak Ailesiyle birlikte Eskişehir’e taşındılar. Eskişehir Anadolu Lisesini 1983 yılında tamamlayan Şen 1984 yılında başladığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü üstün başarı ile 1989 yılında tamamladı.
Salih Mutlu Şen 1992''de Çok Taraflı Ekonomik Kuruluşlar Dairesi''nde Aday Meslek Memuru olarak göreve başlamış ve 1993''te askerlik nedeniyle görevinden ayrılmıştır. 1993''te Çok Taraflı Ekonomik Kuruluşlar Dairesi''nde Aday Meslek Memuru, Ataşe, 1994''te Kabil Büyükelçiliği''nde Ataşe, Üçüncü Katip, 1996''da AGİT Daimi Temsilciliği''nde Üçüncü Katip, 1998''de Küresel Silahların Kontrolü ve Silahsızlanma Dairesi''nde Üçüncü Katip olarak görev yapmış ve 1998''de istifa ederek görevinden ayrılmıştır.
2000''de Konsolosluk Yasadışı Göç Kontrolü Dairesi''nde Üçüncü Kâtip, 2002''de Riyad Büyükelçiliği''nde İkinci Kâtip, Başkatip, 2004''te Varşova Büyükelçiliği''nde Başkatip, Müsteşar olarak görev yapmış ve 2006''da Çok Taraflı Kültürel İşler Dairesi''ne Şube Müdürü, Daire Başkanı olarak atanmıştır.
2008-2012 yılları arasında Cidde Başkonsolosu olarak görev yapmıştır. 2012-2014 yılları arasında ise elçi unvanı ile Birleşmiş Milletler nezdinde Türkiye Daimi Temsilci Yardımcısı olarak görev ifa etmiştir. 2014 yılında Dışişleri Bakanlığı Doğu Avrupa Genel Müdür Yardımcılığı''nda daire başkanı, 2014-2015 yılları arasında ise Ortadoğu Genel Müdür Yardımcısı olmuştur. 24 Temmuz 2015 - Ocak 2020 tarihleri arasında Türkiye''nin İslam İşbirliği Teşkilatı nezdindeki Daimi Temsilcisi olarak görev üstlenmiştir. Halen Dış Politika Danışma Kurulu üyesidir.

  • Okunma: 1647

Yorumlar (0)Yorum Yap