Her Şey Onunla İlgili

Köşe Yazıları / Timuçin

Her Şey Onunla İlgili

Türkiye’de kara propogandayı en iyi yapan, yapabilen örgütlü merkezlerin varlığı hep bilinir. Yakın tarihimize kadar da kendilerine göre sonuç almışlar, almasını becerebilmişlerdir. Ta ki bu dava açılıncaya kadar... Ne zaman ki bu dava açılmıştır. Ne yazık ki ondan beride yüzleri gülmemiştir.

Tabii bunda en büyük etken, ulusal basının dizaynı idi. Yine yakın tarihe kadar ulusal basın, büyük oranda aynı merkezden idare edilir, aynı mihvalde harekete geçerdi. Arada bir farklı sesler çıkmaya çalışsa bile ya gündem saptırılır, ya karalama merkezleri yeni fikirler üretir, ya da yasaklarla konular geçiştirilirdi.

Bu büyük çark bozuldu. Sancıları büyük oldu; çünkü biliniyordu ki artık, ortak tek ses çıkmayacak, herkes kanıtları ve etkileme gücüne göre toplumda karşılık bulacak, bu da yavaş yavaş bu örgütlü kara propaganda merkezlerinin sonu olacaktı.

Evet, Sabah Gazetesi’nin yeni sahibi ve yayın anlayışı ile birlikte Türkiye’deki taşlar yerinden oynadı. Yerleşik düzen bozuldu, statüko bir adım geriledi, başındaki küçük, cılız; ama düzgün haber yapmaya çalışan gazete ve dergiler kendilerine "ağabey" buldular.

Evet, önceden Türkiye’de genel hatları ile tek sesli basın yayın varken, artık Sabah Gazetesi’nin el değiştirmesi ile iki sesli bir basın var. Gerçek bu bir bölüm basının kara dediğine mealen diğeri ak diyor. Diğerinin ak dediğine de öbür basın kara diyor .

Uzunca bir dönem böyle gidecek, kimin argümanları doğruysa, kim daha inandırıcıysa, kimin toplumdaki, sessiz çoğunluktaki karşılığı düzgünse artık o yavaş yavaş egemen olacak. Türkiye’ye de gerçek demokrasi, insan hakları, düşünce özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğü, farklı yaşam tarzındaki insanların birbirine tahammülü ve beraber yaşama saygısı böyle oluşacak, böyle oturacak. Şimdi doğru karar vermek için ikisini de okuyacak. Bu halkın yararına iyi bir süreç, tabi bu taşların böyle kavgasız gürültüsüz yerinden, halkın yararına değişmesi, yukarıda belirttiğimiz davayla çok alakalı (aslında Türkiye’deki her şey o davayla çok alakalı).

Bu dava açıldığından beri gariptir Türkiye’de aydınlar faili mechullere kurban gitmiyor. Kaos ortamları öyle kolay yaratılamıyor; düşüncesini açıklayan insanlar mahkemelerde süründürülmüyor, linç politikaları uygulanmıyor. 367’ler uygulanamıyor, kendilerini halkın, meclisin üzerinde görenler gerçek ve olması gereken konumlarına dönüyorlar. Ben devletim diye geçmişte istediği gibi at oynatanlar artık atlarını oynatamıyor ve üstelikte geçmişte yaptığı hukuksuz, kanunsuz, zulümleri, suikastları, komploları için hesap veriyor.

Bu davada yargılanan hiç kimseyi argo tabirle camiden tutup götürmediler. Bir şekilde bu karanlık odaklarla, bu ahtapotla irtibatlılar; ama üzücü olan tek yani bazı tutukluluk hallerinin ceza gibi uygulanması, bazılarının da aksine hala himaye görmesi örneğin; Mehmet Haberal iki yıla yakındır, sözde tutuklu ama bir gün bile ceza evine girmezken, Mustafa Balbay’ın zulüm gibi tutsaklıgının devam etmesi toplum vicdanında hala imtiyazlı sınıflar olduğu izlenimi uyandırıyor. Ama ana hatları ile bu davayı sulandırmak, görmezden gelerek kara propagandaya hala devam eden yazılı sözlü basınlara rağmen Türkiye iyi yolda bu davanın açılmasıyla girmiştir.

Düşünün geçtiğimiz zor ve kritik süreçlerde bu davada yargılanan bazı insanlar dışarıda olsaydı ve o silahlar bombalar yakalanmasaydı, halimiz ne olurdu.

Halkın yönetimde etkin rol oynadığı bir Türkiye özlemi ile sağlıcakla kalın...

 • Güncelleme: 04.10.2010 21:49
 • Okunma: 94062

Yorumlar (1)Yorum Yap

 • kaptanturgay

  ARKADASLAR BENCE EN COK TEHLIKE PKK DIR NEDENI
  AMERIKA ISRAEL PKK YA SILAH SATIYORLAR VE SATILAN
  SILAHLAR UZAYDAN DENETLENIYORLAR.MESELA
  AMERIKANIN IRAKTA KAYBOLAN SILAHLAR PKK NIN ELINDE
  AMERIKA UZAYDAN BU SILAHLARIN HANGI DAGDA OLDUKLARINI BILIYORLAR ? VE KAC KISI OLDUKLARINI DA BILIYORLAR ? SATILAN AGIR SILAHLAR TELSIZLER MAINLER HEPSI AMERIKA VE ISRAELIN ELI VAR AMERIKA ISTERSE TÜRKIYEYE PKK NIN HANGI DAGDA OLDUKLARINI BIZE SÖYLIYE BILIRLER.
  ISRAEL ISTERSE EGITMIYE BILIR AMA ONLAR BIZIM PKK LA BIZI AVURUYORLAR.UZAYDAN NERDE SAKLANDIKLARINI BILIYORLAR AMERIKA IKI YÜZLÜ BIZI IYILIKLE BIZIM ASKERI AVUTUYORLAR.
  BEN OLSAM GENELKURMAYI VE MIT BASKANINI GÖREVINDEN ALIRIM.ICIMIZDEKI AYIRIMCILIKLAR O KADAR ÖNEMLI DEYIL DISDAN DESDEKLENEN PKK COK
  TEHLIKELI.BIZIM ASKER DAYI BEKLESIN PKK IRAKTA SÜRÜYEDE KAMPKURSUN AMERIKA TAKIBLESIN SINIRIN ÖTERSINDE HALAY CEKIYORLAR KAC KISI HALAY CEKIYO
  UZAYDAN GÖRÜYORLAR BIRDE DAGDA BEKLIYELIM...........