Ağustos Ayı Portresi: Op.Dr.Fakı Akın

Ayın Portresi / Ayın Portresi

Ağustos Ayı Portresi: Op.Dr.Fakı Akın

Ağustos 2015 portresi: Operatör Doktor Fakı Akın. Belçika'da doğup büyüyen Emirdağlı gurbetçilerden olan Fakı Akın, mesleğine Türkiye'de devam ediyor.

Fakı Akın 10/5/1979 yılında Belçika'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerini Belçika'da tamamladı. 2004 yılında Belçika'da Gent Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Genel Cerrahi ihtisasını yine Belçika'nın önde gelen farklı hastanelerinde tamamladı. 2010 yılında ise, Belçika'da dünyaca ünlü Obezite Cerrahı Dr. Bruno Dillemans'ın ekibinde görev alıp, obezite cerrahisi alanında 3 yıllık ek ihtisasını tamamladı. Dr. Fakı Akın bugüne kadar ekibiyle 4200'ün üzerinde obezite operasyonunu başarıyla tamamlamıştır.

Genel Cerrahi dernekleri başta olmak üzere, çeşitli uluslararası cerrahi kuruluşlarında üyeliği bulunmaktadır.Ayrıca Dünya Obezite Cerrahisi federasyonu IFSO, Belçika Obezite Cerrahisi federasyonu BESOMS, Türk Obezite Cerrahisi federasyonu TOSS gibi kuruluşlara üyedir.

Ekibiyle optimize ettiği Mide Bypass Cerrahi'si tekniğini ve obezite revizyonel ameliyatlarını dünyanın farklı şehirlerindeki sempozyumlarda (Brugge/Bel, Leuven/Bel, Bursa/Tur, Dubai/BAE, Milano/İta) gösteri ameliyatı şeklinde prezante etmiştir.

2007 yılında 2. Uludağ Genel Cerrahi Kongresi'nde poster sunum birinciliği bulunmaktadır. Obezite Cerrahisi alanında katıldığı makaleler ve sunumlar dünyanın farklı kentlerinde (Bursa/Türkiye, Gent/Belçika, Ljubljana/Slovenya, Barcelona/İspanya, New Delhi/Hindistan, Leuven/Belçika, Antwerp/Belçika, Ostend/Belçika, Brugge/Belçika, Münih/Almanya, Porto/Portekiz, Capri/İtalya, Stokholm/İsveç, Lüksemburg/Lüksemburg, Paris/Fransa, Lausanne/İsviçre, Cenevre/İsviçre, Milano/İtalya, İstanbul/Türkiye, Brüksel/Belçika, Liverpool/İngiltere) ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuştur.

Ünlü obezite cerrahı Dr. Dillemans ile yapmış olduğu Mide Bypass ameliyat tekniği 2012 yılında belgesel program şeklinde Belçika devlet televizyonu tarafından yayınlanmıştır.

2013 yılında IFSO dünya Obezite Cerrahisi Kongresinde konuşmacı ve moderatör olarak yer alıp aynı zamanda gösteri ameliyatı gerçekleştirmiştir. Ekibi ile standardize ettiği obezite cerrahisi tekniğini dünyanın farklı ülkelerinden gelen cerrahlar eğitim amacıyla takip etmektedir.

Dr.Fakı Akın'ın ağzından işin "Emirdağ" kısmına gelecek olursak:

"Bir çok gurbetçi gibi, 1970'de dedem işçi olarak gitmiş Belçika'ya... Sonrasında anne baba vs.. tüm gurbetçilerdeki hikayenin benzeri... Sonrasında da işçi çocuğu olarak velilerinde doğru yönlendirmesiyle okulda başarılı sonuçlar alınca Tıp fakültesine başladım... Tıp fakültesinden sonra genel cerrahi, genel cerrahiye asistanlık yıllarında hiç aklımda yokken Obezite Cerrahisiyle tanıştım... Obezite Cerrahisinde Batı Avrupa'nın en büyük merkezlerinden birinde eğitim görüp görev yaptım... Sonrasında özgeçmişimde yer alan uluslararası açılımlar kongreler vs oldu.. Sonrasında da kendi dedemin babamın yaptıklarının tersini yaparak bende doğdum Belçika'yı bırakıp Türkiye'ye yerleşip görevimi Türkiye'de devam ettirmek istedim.. Yaklaşık 1,5 yıldır da Türkiyedeyim. Köken olarak Suvermez köyündenim ve babam Suvermezli, annem Davulgalı'dır."

Dr. Fakı Akın çok iyi derecede İngilizce, Hollandaca, Türkçe, Fransızca, iyi derecede Almanca bilmektedir. Dr. Fakı Akın nisan 2014 tarihinden itibaren Özel Ataköy hastanesinde görevini sürdürmektedir.

Fotoğraflar

 • Okunma: 6891

Yorumlar (5)Yorum Yap

 • Prof. Dr. Öner Çetin

  Fakı Akın, Emirdag'dan Avrupa'ya gidenlerin üçüncü kuşak olarak, az sayıdaki yüksek eğitim alıp, mesleğinin zirvesinde olan birisidir. Kendisine başarılar dilerim.

 • Ömer ŞEN

  Değerli Hemşerimizi yürekten tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.

 • Ahmet Pala

  okurken keyf aldim mutlu oldum basarilariyin devamini dilerim

 • Şükrü Türkmen

  Senin başarıların bizim gurur kaynağımızdır... Her şey gönlünce olsun Dr. Fakı Akın...

 • ugur diker

  Degerli hemsehrimize is ve ozel hayatinda basarilarinin devamini dileriz brukse,den selamlar