Belçika Başbakanı Duyurdu, Eskişehir’e Fahri Konsolusluk

Haberler / Güncel

Belçika Başbakanı Duyurdu, Eskişehir’e Fahri Konsolusluk

Futsal Beşiktaş Derneği Gent’te iftar verdi. İftara Gent ve çevre şehirlerden vatandaşların yanı sıra, farklı dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden katılım yüksekti. Davetliler arasında Belçika Başbakanı Alexander De Croo ve Gent meclis üyesi Veli Yüksel de vardı.


Geçmiş dönem Federal Milletvekili ve Gent Meclis üyesi Veli Yüksel Futsal Beşiktaş derneğine iftar organizasyonu için teşekkür etti. Yüksel sözlerine şöyle devam etti: “Bu yıl Belçika’ya Türk göçünün 60. yılını anıyoruz. Bu bağlamda, benim girişimimle Eskişehir’de Belçika Fahri Konsolosluğu kurulacağını sizlerle paylaşmak isterim. Birçoğunuz her yıl bu bölgeye tatile gidiyorsunuz. Acil durumlarda ve konsoluşluk hizmetleri için Belçika vatandaşları bu fahri konsolosluğa başvurabilecektir. Kimlik kartı, ehliyet vs belgeler için bu fahri konsolosluktan destek ve hizmet alabileceksiniz.”

Eskişehir’de fahri konsolosluğun kurulmasına öncülük yapan Veli Yüksel Başbakan De Croo’ya destekleri için teşekkür etti. Belçika, Dışişleri Bakanı aracılığıyla, kısa bir süre önce Ankara’daki Büyükelçiliği aracılığıyla Türk hükümetine Eskişehir’de ek bir fahri konsolosluk açabilmek için bir talepte bulundu. Kurulacak fahri konsolosluğun, yetki alanı Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya illerini kapsayacaktır.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo konuşmasında göçün önemine işaret etti: “Bu özel davetiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Bu yıl Türkiye’den Belçika’ya göçün 60. Yılı ve 60 yıllık göç, geriye dönüp gururla bakabileceğimiz bir şey. Bu hepimiz için geçerlidir. Çünkü bu, ülkemize büyük bir refah getirdi. Bunun ne kadar önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Bu 60 yıl önce de refah getirdi, bugün de refah getiriyor. Türk toplumu bu konuda iyi bir örnek teşkil ediyor. Türk toplumu girişimci insanlardan oluşmaktadır. Yakında Eskişehir’de Fahri konsolosluk açarak vatandaşlarımıza hizmetimizi artıracağız.”dedi.

  • Okunma: 649

Yorumlar (0)Yorum Yap