Davulga’ya Biyokütle Enerji Santrali Kuruluyor

Haberler / Güncel

Davulga’ya Biyokütle Enerji Santrali Kuruluyor

Davulga’ya yapılacak olan Bor Bes Biyokütle Enerji Üretim Santrali Protokolü Belediye Başkanı Ergün ERDİK ile Bor Biyokütle Enerji Yatırım A.Ş. CEO'su Atalay İffet ÇİĞDEM arasında imzalandı.

Yıllık 90.000.000 kWh temiz ve yenilenebilir eneji kaynaklı elektrik üretimi yapılacak olan tesiste Toplam 52 personel istihdamı olacaktır. Bu miktarda elektrik üretimi için kullanılması gereken doğalgaz veya kömür gibi kaynaklar için ödenmesi gereken maddi giderler yurtiçinde kalacaktır.

Peki Biyokütle Enerji Üretim Santrali Nedir?

-Bitkisel biyokütle kaynakları olarak; yağlı tohum bitkileri,şeker ve nişasta bitkileri, elyaf bitkileri, protein bitkileri, bitkisel ve tarımsal atıklar,

-Orman ve orman ürünler kaynakları olarak; odun ve orman atıkları(enerji bitkileri,çeşitli ağaç atıkları)

-Hayvansal biyokütle kaynakları olarak; Sığır , at, koyun, tavuk gibi hayvanların dışkıları, mezbahane atıkları ve hayvansal ürünlerin işlenmesi sırasında ortaya çıkan atıklar,

-Organik çöp, şehir ve endüstriyel atık kaynakları olarak; Kanalizasyon ve dip çamurları,kağıt,sanayi ve gıda sanayi atıkları, belediye ve büyük sanayi tesis atıkları gibi kaynakların kullanılarak elektrik enerjisine dönüşümünün sağlandığı tesistir.

Projenin amacı Afyonkarahisar ve çevresinin Tarımsal ve bitkisel kaynaklı bitokütle kaynaklarını elektrik üretiminde kullanarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktır.

Konuyla ilgili düşüncelerini ifade eden başkan Erdik, "hizmetlerimizi hem yerel hem de bölgesel anlamda oluşturarak geleceği aydınlık ülkemize enerjide kalkınmaya kararlı olarak adım attığımız şu dönemde böylesine bir hizmet ile devletimizin kararlılığına bizde ortak olmuş olduk, vatanımıza ve hemşehrilerimize hayırlı olsun dileklerimle." dedi.

  • Okunma: 2036

Yorumlar (0)Yorum Yap