Gent'te Türklere 6 Sandalye

Haberler / Siyaset

Gent'te Türklere 6 Sandalye

Belçika’nın Gent şehrinde 14 ekimde gerçekleştirilen yerel seçimlerin kesin sonuçları belli oldu. Buna göre, Gent belediyesinde Türk siyasetçilerin temsiliyet sayısı 7’den 6’ya düşerken, Gent şehrinde Meryem Kaçar’ın Genel Başkanı olduğu Be.One partisi, Murat Köylü’nün Genel Başkan olduğu MRP partisi ve Ahmet Koç’un Genel Başkan olduğu VMC partilerinden Gent belediye meclisine seçilen olmadı.

Aşırı sağcı N-VA partisinin Türk belediye meclis üyesi adayları Ömer Faruk Demircioğlu ve Yılmaz Çetinkaya’da seçimi kaybedenler arasında yerlerini aldılar.

Gent şehrinde kesin olan sonuçlara göre, Sp.a – Groen (Yeşiller) ittifakı 21 sandalye. Open Vld 15, N-VA 6, CD&V 4, Vlaams Belang 4, PVDA 3 sandalye kazandı.

Sp.a – Groen ittifakında ise Sp.a partisi 6 sandalye kazanarak 30 yıl sonra büyük bir düşüş yaşarken, 15 sandalye kazanan Groen (Yeşiller) partisi ise, çıkardığı 15 sandalye ile oylarını artırdı. Yeşiller partisi’nin Gent şehrinde belediye meclis adayı olarak gösterdiği tek aday olan Cengiz Çetinkaya ise, belediye meclis üyesi olarak seçilmeyi başardı.

Altı sandalye kazanan Sp.a partisinin Spor ve Uyundan Sorumlu Bld.Bşk. Yrd. Resul Tapmaz, aday olan tüm Türk siyasetçilerin içinde en yüksek tercih oyunu alarak 3.cü kez girdiği seçimlerde 4.381 oy aldı ve bir önceki seçimde aldığı oy sayısını artırdı. Tapmaz’ın önümüzdeki günlerde seçim sonuçları ile ilgili bir basın açıklaması yapacağı bildirildi. Sp.a partisinin diğer Türk adayları Emine İşçi ve Burak Nallı ise belediye meclisine girecek yeterli oya ulaşamadılar.

14 Ekim Gent belediyesi seçimlerinde 15 saldalye kazanarak dikkatleri üzerine çeken parti ise, Open VLD partisi olurken, bu partiden aday olan Türk adaylardan Yeliz Güner ve Mehmet Sadık Karanfil belediye meclis üyeliğine seçilmeyi başardılar.

CD&V Flaman Hristiyan Demokratlar Partisinden aday olan milletvekili Veli Yüksel, 2.934 tercihli oy alarak tekrar seçildi fakat, bir önceki seçimde 4.918 oy alan Veli Yüksel, büyük bir oy kaybı yaşadı. Aynı Partiden aday olan Bayram Kutlu ve Abdil Kara seçilemedi.

14 Ekim seçimlerinin en büyük sürprizini, ilkez 3 adayını meclise göndermeyi başaran PVDA partisi gerçekleştirdi. PVDA partisi 3.cü sıra Türk adayı Yüksel Kalaz, meclis üyesi olarak seçilmeyi başardı ve PVDA partisinden meclise seçilen ilk Türk siyasetçi oldu.

Bu Sonuçlara Göre Kazananlar

1- Resul Tapmaz ( Sp.a ) 4.381 oy – önceki seçimde 4.252 oy aldı
2- Veli Yüksel ( CD&V ) 2.934 oy – Önceki seçimde 4.918 oy aldı
3- Cengiz Çetinkaya ( Groen) 2.933 oy – Önceki seçimde 1.683 oy aldı
4- M.Sadık Karanfil ( VLD ) 1.133 Oy – Önceki seçimde 972 oy aldı
5- Yeliz Güner ( VLD ) 1.158 oy – Önceki seçimde 658 oy aldı
6- Yüksel Kalaz ( PVDA ) 1.020 oy – Seçimlere ilk kez katıldı.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADI GEÇEN EN ÇOK OY ALAN İLK 3 İSİM

Matias De Clercg 24.058 oy
Rudy Coddens 17.954 oy
Filip Watteeuw 13.183 oy

Seçim sonuçlarının kesinlik kazanması ile Gent belediyesinin yeni belediye başkanı kim olacak sorusunun cevabı belirsizliğini koruyor. Bu nedenle perde arkası sıcak görüşmelerin ve pazarlıkların devam ettiği bildirilirken, durumun en geç 3 gün içinde açıklık kazanacağı, Belemtürk’e sızan haberler arasında yer alıyor.

  • Okunma: 1350

Yorumlar (0)Yorum Yap