Ocak Ayı Portresi: Erdoğan Çeşmeli

Ayın Portresi / Ayın Portresi

Ocak Ayı Portresi: Erdoğan Çeşmeli

www.emirdag.gen.tr Ocak Ayı portresi Erdoğan Çeşmeli.

Bilkent’te Elektrik Elektronik Mühendisliği, Ohio State Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği doktorasını ve 2006’da Şikago Üniversitesi’nde MBA programını tamamlamıştır. Kariyerine 1999 yılında Amerika’da GE Global Araştırma Merkezi’nde araştırmacı olarak başladı. MI/CT Kardiyoloji Pazarlama Müdürlüğü, Kardiyoloji Pazarlama Müdürlüğü (Paris, Fransa) ve Chief Marketing Officer (CMO) görevlerini yürüttü. 2013’den beri GE Türkiye’de Stratejik Yatırımlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı.

Erdoğan Çeşmeli, PhD, MBA, şu anda Boston’da GE Ventures’in Catalyst Bölümü’nde ‘Executive Director’ olarak görev almaktadır. Catalyst Bölümü’nün amacı dünyayı değiştirecek icatları ve bunların mucitlerini saptayıp, onlarla işbirlikleri kurarak, bilimin hayatımıza geçişini “katalize” etmektir.

1999 yılında General Electric’deki kariyerine New York, Niskayuna, Küresel Araştırma Merkezi’nde araştırmacı olarak başladı. Milwaukee, Wisconsin’de GEHC (Sağlık) Şirketi’nde değişik pazarlama pozisyonlarından sonra, 2007 yılında GEHC kardiyolojiden sorumlu uluslarası pazarlama direktörü olarak Paris, Fransa’ya taşındı. Ardından, GEHC Interventional Systems bölümüne Pazarlama Genel Müdürü olarak atandı.

2011 yılında Türkiye’ye taşınıp Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’nin Pazarlama Genel Müdürü oldu. Sıfırdan pazarlama bölümünü oluşturdu, liderlik programları başlattı ve yeni pazarlarda $10 milyar dolarlık fırsatlar yarattı.

2013 yılından 2016 yılına kadar altyapı, yerelleştirme ve yeniliklere yönelik $900 milyon dolarlık yatırım fonunu yönetti. Bu yatırımlar aracılığıyla 2500 yeni iş pozisyonu yaratıldı. Bu pozisyonda başlattığı yenilik ekosistemi sayesinde 140’dan fazla girişim şirketini, GE Türkiye gönüllülerinden oluşan 150’den fazla koç liderliğinde yarattı ve büyüttü. ABD’deki görevine geçerken, Türkiye’de ekosistemin liderleriyle beraber, “OKYAY”(Ortaklaşa Kuluçka, Yatırım ve Yerleştirme) adında Türkiye ve Amerika’daki yatırımcıları ve girişimcileri birleştiren yeni bir platformun ilk adımlarını attı.

En son olarak Mayıs 2016’da, “GE Ventures: Catalyst“bölümünün başına Executive Director olarak geçti. İşin dışında, MassChallenge Kuluçka Merkezi’nde mentorluk, Boston Bölgesi’ndeki liselerde girişimcilik programlarında gönüllü olarak danışmanlık yapmakta ve çeşitli girişim yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Kendisi “Türkiye Girişimcilik Vakfı”nın ve Crosspreneurship adlı şirketin yönetim kurulu üyesidir.

  • Okunma: 6624

Yorumlar (0)Yorum Yap