Özkara’dan Tepki İstifası

Haberler / Güncel

Özkara’dan Tepki İstifası

Federal milletvekili ve Saint-Josse belediye başkanı Emir Kır’ın dün akşam üyesi olduğu Sosyalist Partiden (PS) ihraç edilmesinin şoku devam ederken, bügün de Milletvekili Emin Özkara’nın özel kişisel Facebook hesabından PS’ten istifa ettiğini açıklaması, Belçika’da yaşayan Türkler arasında büyük şaşkınlık yarattı.

PS Partisi disiplin kurulunun dün skandal bir kararla Emir Kır hakkında ihraç kararı vermesinin ardından, aynı partinin deneyimli Türk asıllı siyasetçisi Emin Özkara’nın istifası sonrası gözler parti içindeki diğer Türk siyasetçilere çevrildi.

PS Sosyalist partisinden iki milletvekili daha istifa ederse, PS azınlığa düşer ve Brüksel hükümeti el değişebilir. Brüksel bölge hükümetinde 17 sandalye ile PS birinci parti, EKOLO Partisi ise 15 sandalye ile ikinci parti konumunda. Özkara’nın istifasıyla PS Partisinin Brüksel hükümetindeki sandalye sayısı 16’ya düştü.

Bu gelinen durum karşısında PS partisi içinde halen görev yapan 3 Türk milletvekili yada 2 vekil partiden istifa ederse, PS Brüksel hükümetinde çoğunluğu kaybederek ikinci parti durumuna düşecek. Bu durum Brüksel bölge hükümetinin güvenirliliğini tartışılır hale getireceğinden, PS ‘in sonu olacak.

Meydana çıkan bu tablo karşısında facebook hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla 3 Türk milletvekilinden istifa beklentilerini açıkca paylaşan Belçikalı Türkler, Türk vekillerin gelinen bu noktadan sonra nasıl bir duruş sergileyecekleri merakla bekleniyor.

  • Okunma: 2182

Yorumlar (1)Yorum Yap

  • Belcikali

    Gun birlik gunu digerleri nerede bitirin bunlari ihrac etmej ne demekmis gorsunler