Temmuz Ayı Portresi: Ekrem Karamanlı

Ayın Portresi / Ayın Portresi

Temmuz Ayı Portresi: Ekrem Karamanlı

Temmuz Ayı Portresi Ekrem Karamanlı. Emirdağ'ın yetiştirdiği değerlerden birisi olan Matematik Öğretmeni Ekrem Karamanlı yaşam hikayesini www.emirdag.gen.tr ile paylaştı. İşte Ekrem Hoca'nın kendi kaleminden yaşam öyküsü:

"1955 Emirdağ doğumluyum. Nazire Telli Karamanlı ile evliyim, Gülçin adında bir kızım ve Emir Afşin adında bir oğlum var.
Altı çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olduğum için rahmetli annemin deyimi ile “bağrım yerden kalktığından beri çalıştım.” Çalışıyorum da. İlkokulu Emirdağ Mithatpaşa İlkokulu’nda bitirdikten sonra her yaz, her tatil ve her okul dışı zamanlarımda pazarlarda (Emirdağ, Sivrihisar, Polatlı, Beylikova, Mihalıcçık, Günyüzü…) bazen şapka, bazen gömlek, bazen pantolon sattım ya da rahmetli babama yardım ettim.

Dükkanımızı açmadan önce, babam rahmetli pazara götürmeyip Emirdağ’da kaldığım günlerde, sonradan kayın pederim olacak İlçe Nüfus Memuru rahmetli Derviş Türkmen’in yanında durmamı isterdi. İki yıl boyunca 10-12 yaşlarında da Nüfus Dairesi’nde çıraklık (!) ve çocuk katiplik de yaptım.

Ortaokul ile birlikte önce Bolvadin Caddesi’nde, şimdiki Fevzi Özkan’ın kuyumcu dükkanının olduğu yerde ilk konfeksiyon dükkanımızı açtık ancak pazarcılık hep devam ediyordu ve babamın ölümüne kadar da devam etti. Daha sonra yine Bolvadin Caddesi’nde Kör İban’ın manifatura dükkanının bitişiğine taşındı dükkanımız. Emirdağ Lisesi’ne başladığım 1969 yılında da Çarşı Cami civarı No:6’da bulunan nispeten Uzun Çarşı’ya daha yakın olan dükkana taşındık. Lise eğitimim pazarcılık ve dükkan tezgahtarlığıyla birlikte 1973 yılında bitti. Aynı yıl Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü’ne girdim.

29 Ekim 1976’da Hakkari Yüksekova Lisesi’nde öğretmenliğe başladım. Öğretmenliğe başladığım yıl, şu anda “Canay Konfeksiyon” olarak bilinen dükkana taşındık. Daha sonra 1977 yılı yazında Polatlı Topçu Okulu’nda dört aylık temel askerlik eğitiminin ardından Asteğmen olarak Muş Malazgirt 8. Topçu Grubu’na atandım. Askerlik dönüşü bu kez Ordu Mesudiye Üçyol Ortaokulu’na atandım. 1979 yılında eşim Nazire Telli Türkmen ile yaptığım nikah sonrasında Emirdağ Lisesi’nde görevime devam ettim.

1979-1988 yılları arasında da öğretmen-esnaflık günlerim başladı. Okul saatlerinde öğretmenlik, ders saatleri dışında da konfeksiyonculuk yapmaya devam ettim. Artık dükkanımızın muhasebesini de yapıyordum.

“Bir dil bir insan” deyişindeki gibi hep İngilizce’min iyi olmasını isterdim. Kayınbiraderim Abdülkadir Türkmen’in Ortaöğretim Genel Müdürü olduğu günlerde bu isteğimi ona iletmiştim, o da sağolsun o günlerde gündeme gelen “Anadolu Liselerine İngilizce ile Matematik Öğretimi” projesi içerisinde ODTÜ’de düzenlenen bir yıllık temel İngilizce eğitimine katılmamı sağladı. Bu temel kursun bitiminde 1986 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’ne (AAAL) atandım.

AAAL’ye atandığım yıl içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İngiltere’ye gönderilerek Manchester UMİST Üniversitesi’nde bir yıl daha İngilizce eğitimi aldım. Şubat 1988’den itibaren de yurdumuzun en iyi okullarından biri olan AAAL’de matematik öğretmeni olarak çalışıyorum. 39 yıllık öğretmenlik yaşamımın 29 yılını geçirdiğim bu okulda onlarca başarı ödülleri ile birlikte matematik öğretmenin tadını aldım, zevkini çıkardım. Yüzlerce doktor, mühendis, mimar, avukat vb. eğitim tercih eden öğrencilerimin yetişmesine katkıda bulundum.

Yakın çevremdeki genç anne babalar, sık sık çocuklarının matematik eğitiminde başarılı olması için ne yapmaları gerektiğini sorarlar, benim cevabım hep aynı: “Önce okumayı ve okuduğunu anlamayı öğrensinler” Günümüzde çocukların ileride başarılı olmalarının tek yolu okumak, ancak onların okuması için de anne babaların da rol model olarak çocuklarının yanında okuması gerekiyor. Başarılı her çocuğun aslında çok iyi okuyan çocuk olduğu kuralının bozulduğunu hiç görmedim.

Çok sevdiğim ve bana çok şeyler kattığına inandığım fiili öğretmenlik yaşantımı 31.07.2015 itibari ile noktalıyorum. Ancak matematik eğitimine bir başka kulvarda devam etmek suretiyle, edindiğim bilgi ve tecrübelerimi gençlerimize aktarmayı ve bu sayede onların matematik eğitimine katkıda bulunmayı amaçlıyorum.

Merkezi Ankara’da bulunan SET (Seçkin Eğitim Teknikleri) yayınlarının yepyeni bir anlayışla matematik yardımcı ders kitapları ve soru bankası fasikülleri yazarlığına başlamış bulunuyorum. Bu güne kadar yenilenen matematik müfredatına uygun olarak 5 kitap, 32 fasikül yayınlanmış durumdadır.

2015-2016 öğretim yılından itibaren yılların birikimini öğrenci-öğretmen-veli üçgeninin hizmetine sunacağımız (şimdilik üç adet) “Gün be Gün Kitap Defter” yayınlarımız çıkacaktır. Umarım yayınlarımız gençlerimize yardımcı olacak ve matematik öğrenmenin keyfini çıkaracaklardır.

 • Okunma: 7115

Yorumlar (12)Yorum Yap

 • Alparslan Güzle

  Ölçülerin ölçemediği sevgili ağbim

 • yusuf tuğlu

  Ekrem'ciğim emeklilik yaşamında ve yeni çalışmalarında başarılar ve sağlıklı günler diliyorum.

 • Veysel Kutlu

  Değerli asker arkadaşım.Emekliliğin hayırlı olsun.Allah size ailenize sağlık ve sıhat versin.Matematik ile ilgili yeni yayınlarınızın gençlere faydalı olmasını diliyorum.Selamlar.

 • HAYRİ DİLBER

  EKREM HOCAM,EĞİTİMCİ SON NEFESİNE KADAR HİZMETE DEVAM EDER ANLAYIŞI GEREĞİ SADECE YER DEĞİŞTİRİYOR.HAYIRLI OLSUN,SIHHAT VE AFİYETLE ÖMÜRLER DİLERİM...

 • HULUSİ AYRANCI

  Emirdağlı hemşerimin başarısı,büyük bir mücadelenin ve azmin neticesi.Tebrik ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.

 • can yardımcı

  Değerli Hocam
  BASARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM
  SAGLICAKLA KALIN
  SELAM SEVGİ VE SAYGILAR....................................

 • ÖMER KOÇAK

  GARİP KARDEŞİM,
  BU YOĞUN ÇALIŞMA HAYATINDAN SONRA ALLAH SANA SAĞLIK, HUZUR VE MUTLULUK VERSİN. GERÇEKTEN ÇOK YOĞUN ÇALIŞTIN. YAYIN HAYATINDA BAŞARILAR DİLİYORUM.
  ÖMER KOÇAK

 • Baran

  Ekrem Hocam Muş'tan selamlar olsun.

 • Cihat Nedim SAYIN

  Benim Dünyamın;En gözel,en babacan,en hoşgörülü,en sevgi dolu,en beyefendi,en saygıdeğer ve en şeker insanlarından biri.Allah yolunuzu açık etsin.Bu ülkenin Siz gibi İnsan ve Eğitimcilere çokk ihtiyacı ve borcu var.Günümüzün Kel Mahmut'larına slm,saygı,sevgi ve dualar az gelir....

 • tumer emeksiz

  canim teyzemin kuzusu ,
  sevgili ekrem agabeycigim.

  gulmek sana cok yakisiyor.
  basarilarinin sirrida bu olsa gerek.

  rabbimden sevdiklerinle gulucukler icerisinde mutlu ,saglikli ve uzun bir yasam diliyorum.

 • ismail yüksel

  Hocam sizinle gurur duyuyorum başarılarınızın devamını dilerim...

 • Şükrü Türkmen

  Ekrem... Seni kutluyor, yayın hayatında da başarıyın devamını diliyorum.